Przekonaj się jak smaczny może być każdy dzień!

zamów dietę
Obraz dekoracyjny przedstawiający ziarna kawy

Zamienniki kawy u kobiet w ciąży.

Ciąża to czas szczególnie ważny dla zdrowia matki i rozwijającego się dziecka. W związku z tym wiele kobiet podejmuje decyzję o zmianie stylu życia, aby zminimalizować ryzyko wpływu czynników szkodliwych na rozwój płodu. Jednym z tematów, które budzą wśród przyszłych matek wiele pytań i kontrowersji, jest spożywanie kofeiny w czasie ciąży. W niniejszym artykule omówimy kwestię spożywania kofeiny przez kobiety w ciąży i przedstawimy jej zamienniki.

Kofeina

Głównym związkiem aktywnym w kawie jest alkaloid purynowy potocznie nazywany kofeiną. Spożycie kofeiny może zwiększać czujność i zmniejszać zmęczenie czy poprawić wydajność w zadaniach związanych z czujnością i prostych zadaniach wymagających wielokrotnych reakcji, ale może również nieść za sobą wiele efektów ubocznych, dlatego każdy powinien uważać na ilość kofeiny, jaką spożywamy.

Normy spożycia

Próg toksyczności kofeiny wynosi około:

  • 400 mg/dzień u zdrowych osób dorosłych (wiek powyżej 19 lat), 
  • 100 mg/dzień u zdrowych nastolatków (12-18 lat), 
  • i 2,5 mg/kg/dzień u zdrowych dzieci (mniej niż niż 12 lat). 

Jak widać, w przypadku młodych osób są to naprawdę niewielkie liczby, a w przypadku dorosłych, 500 mg/dzień uznawane jest już za przedawkowanie! Są to oczywiście jedynie przyjęte normy spożycia.

Komisja Europejska zaleca natomiast niższe granice – 3 mg/kg masy ciała na dzień. 

U kobiet w ciąży zaleca się jeszcze niższe limity! Zarówno Europejska Komisja ds. Bezpieczeństwa Żywności, jak i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Kanady zalecają kobietom w ciąży spożywanie nie więcej niż 300 mg kofeiny dziennie.

Wpływ na zdrowie matki i dziecka

Spożycie kofeiny w ilościach powyżej 300 mg na dzień u kobiet w ciąży może powodować zahamowanie wzrostu dziecka w macicy, jak i mniejszą wagę przy porodzie. Co więcej, przyjmowanie kofeiny w dawkach powyżej 200 mg na dzień w czasie ciąży może również zwiększać ryzyko poronienia! Dlatego ciąża to okres szczególnej ostrożności, w której kobiety zwracać większą uwagę na produkty, które spożywają.

Zamienniki kawy

Wiemy, że dla miłośniczek kawy może być to trudne, dlatego przedstawiamy kilka produktów, którymi można zastąpić zwykłą kawę!

Świetnymi zamiennikami będzie kawa zbożowa lub z cykorii. Korzeń cykorii, jęczmień czy żyto są naturalnie pozbawione kofeiny, dlatego kawa zbożowa jest doskonałym zamiennikiem normalnej kawy dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie kofeiny. 

Dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest również kawa bezkofeinowa, ale uwaga! Przeważnie filiżanka kawy bezkofeinowej zawiera 1 mg-5 mg kofeiny, dlatego nie powinno się przesadzać z jej spożyciem!

Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, to idealny moment, żeby zainteresować się dietą! Wiemy, jak ważne jest zdrowie dziecka i mamy, dlatego w naszym cateringu znajdziesz dietę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. W Naszej diecie mama znajdziesz wszystkie składniki potrzebne tobie, jak i Twojemu maleństwu. No i gotowaniem zajmiemy się my – abyś Ty mogła więcej czasu poświęcić sobie. W końcu to czas, w którym kobieta powinna szczególnie odpoczywać!

Dowiedz się więcej o diecie
i zdrowym trybie życia

Co warto jeść latem? Owoce i warzywa tego sezonu!

Czytaj

Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru. Hit czy mit?

Czytaj

Łosoś – czy warto go spożywać?

Czytaj

Posmakuj zdrowia w wiosennej odsłonie, czyli jakie owoce kupować wiosną.

Czytaj

Jakie warzywa kupować wiosną?

Czytaj

Sprawdź, jak rozgrzać się zimą

Czytaj