Czy warto stosować suplementy diety?
Stosowanie suplementów multiwitaminowych / mineralnych (MVM) jest zdecydowanie na czasie, zwłaszcza wśród osób, dbających o swoją sylwetkę, chcących poprawić sprawność umysłową lub samopoczucie. Według danych National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), tylko w Stanach Zjednoczonych 40 – 50% mężczyzn i kobiet w wieku 50 lat lub starszych regularnie spożywa suplementy. Jednak czy zdrowe osoby naprawdę potrzebują suplementów MVM? Czy są one korzystne w zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroba niedokrwienna serca, rak i udar mózgu? Dzisiaj odpowiemy na te pytania, czy pomimo dużej popularności suplementów, faktycznie warto suplementować dietę i czy jest ona tak zdrowa, jak powszechnie się sądzi.
Częsta suplementacja, a nasze zdrowie
Niestety wyniki badań na dużą skalę w ciągu ostatnich dwóch dekad wykazały, że dla większości populacji suplementy MVM są nie tylko nieskuteczne, ale mogą być szkodliwe dla zdrowia. Poniżej przedstawiamy zestawienie różnych suplementów diety oraz ich skutków na nasze zdrowie:
- Badania na fińskich palaczach w średnim wieku suplementacją α-tokoferolem (forma witaminy E), beta-karotenem (prekursor witaminy A) wykazały, że β-karoten statystycznie znacząco zwiększył częstotliwość występowania raka płuc o 18% i całkowitą śmiertelność o 8%. W przeciwieństwie do α-tokoferolu, który nie zmienił istotnie ryzyka raka płuc lub całkowitej liczby zgonów.
- Suplementacja diety kwasem foliowym w celu obniżenia poziomu homocysteiny nie mają znaczącego wpływu na choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory lub śmiertelność w badanych populacjach.
- Niedawno wykazano, że suplementy wapnia z witaminą D lub bez niej zwiększały ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w szczególności zawału mięśnia sercowego.
- Wiele towarzystw naukowych uznaje, że kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają poziom trójglicerydów we krwi, ale to, czy ich przyjmowanie zapobiega chorobom serca, jest mniej jednoznaczne. Przyjmowanie suplementów odchudzających nie jest skuteczną metodą walki z otyłością.
Stosowanie suplementów u osób bez niedoborów
Stosowanie suplementów znacząco przyczynia się do podwyższenia całkowitego spożycia witamin i minerałów na poziomie populacji. Na przykład, spożycie witaminy B6, tiamina i ryboflawina wśród dorosłych Amerykanów jest co najmniej pięć razy wyższa z suplementów niż z żywności, a spożycie jest od 15 do 20 razy wyższe w przypadku suplementów witaminy B12 i E. W związku z tym stosowanie suplementów znacznie zmniejsza odsetek ogólnej populacji z niewystarczającym spożyciem składników odżywczych. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku witamin i minerałów zidentyfikowanych jako „niedoborowe” składniki odżywcze, takie jak wapń i witamina D. Pomimo częstego stosowania suplementów, niewystarczające spożycie mikroskładników odżywczych jest nadal powszechne w krajach o wysokim dochodzie, gdzie produkty żywieniowe są zazwyczaj bogate w energię, ale ubogie w składniki odżywcze. Badania wskazują, że suplementacja witaminą D i wapniem może leczyć krzywicę żywieniową i może zmniejszyć ryzyko poważnych złamań u osób starszych ze słabym poziomem witaminy D lub spożyciem wapnia. Suplementacja osób z prawidłowym poziomem witaminy D nie generuje ogólnych korzyści zdrowotnych, jednak suplementacja ciężkiego niedoboru witaminy D pozostaje niezbędna.
W jakich sytuacjach warto stosować dodatkową suplementację?
Odpowiednie stosowanie niektórych suplementów może przynieść korzyści, ale inne mogą zaszkodzić zdrowiu, wydajności i / lub życiu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej stosowania suplementu należy przeprowadzić pełną ocenę wartości odżywczej. Wpływ suplementu na organizm człowieka może się znacznie różnić między osobami z powodu czynników, które obejmuje genetyka, mikrobiom i dieta. Ochrona zdrowia i świadomość potencjalnej szkody musi być najważniejsza — fachowa opinia i pomoc jest zdecydowanie zalecana, zanim rozpocznie się stosowanie suplementu.
Stosowanie suplementów jest niezbędne w stanach niedoborowych organizmu, gdyż uzupełnia braki, które nie mogą zostać uzupełnione wraz z dieta. Natomiast, w przypadku osób, które posiadają prawidłowy poziom poszczególnych witamin lub minerałów, suplementacja może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Warto o tym pamiętać, wybierając się po kolejne opakowanie witaminy D.