Przekonaj się jak smaczny może być każdy dzień!

zamów dietę
Zdjęcie dekoracyjne przedstawiające cukier

Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru. Hit czy mit?

Dzisiaj przychodzimy z tematem na słodko – czy erytrytol to prawdziwy hit, czy tylko mit? Poszukujesz zdrowego zamiennika cukru, który pozwoli Ci cieszyć się słodkim smakiem, jednocześnie dbając o swoje zdrowie? Erytrytol to zdrowy zamiennik cukru, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu słodzikowi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości…

Erytrytol – co to jest?

Przez niektórych uważany za najzdrowszy cukier świata. To oczywiście słodzik, zamiennik cukru o bardzo niskim indeksie glikemicznym czy kaloryczności, a do tego w swoim wyglądzie nieco przypominający znany wszystkim cukier biały.

Erytrytol charakteryzują:

  • wygląd identyczny jak tradycyjnego cukru 
  • słodkość na poziomie 60-70% względem sacharozy,
  • bardzo mała kaloryczność – 1 g erytrytolu to zaledwie 0,2 kcal, dlatego powszechnie uważa się, że w ogóle nie zawiera kalorii.

Możemy go dodawać do różnych wypieków, pieczywa, deserów, słodyczy, napoji gazowanych czy gum do żucia. W składzie znajdziemy go pod oznaczeniem E968.

Ile kalorii ma erytrytol?

Erytrytol jest bezkaloryczny! Nie jest on metabolizowany w organizmie, a wydalany wraz z moczem – nie posiadamy enzymów umożliwiających jego trawienie. Dzięki temu nie dość, że nie dostarcza żadnych kalorii do naszego organizmu, to w dodatku nie podrażnia on błony śluzowej żołądka, a po spożyciu go w rozsądnej ilości nie występują przykre dolegliwości, takie jak wzdęcia czy biegunki. Te, według niektórych źródeł, mogą się pojawić, ale tylkojęsli przesadzimy z jego ilością, przy spożyciu ponad 35 g erytrytolu, co jest równoznaczne z siedmioma łyżeczkami.
Jednocześnie należy pamiętać, aby nie stosować go w nadmiarze. Erytrytol, tak jak cukier, powinien być używany sporadycznie jako dodatek do żywności.


Jeszcze więcej zalet?

Dodatkowo erytrytol nie wpływa negatywnie na pracę układu pokarmowego. Po spożyciu nie fermentuje w jelitach, w związku z czym nie wywołuje biegunek po nadmiernym spożyciu. Jednak to nie jedyne jego właściwości. Erytrytol wspiera również:

  • spowalnianie powstawania próchnicy na zębach, a tym samym gromadzenia się płytki nazębnej. Dzięki temu wspomaga utrzymanie zdrowej jamy ustnej;
  • eliminowanie wolnych rodników – pomaga w procesach antyoksydacyjnych, a zwłaszcza w walce ze stresem oksydacyjnym. W rezultacie wspiera redukcję ryzyka zachorowania na choroby układu krwionośnego.

Co ważne, erytrytol nie stanowi pożywki dla grzybów. Zatem można go przyjmować, gdy doskwiera np. problem nawracających infekcji intymnych, grzybicy skóry czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Produkt ten nie nasili objawów, a jednocześnie pozwoli cieszyć się smakiem ulubionych deserów czy napojów. Dlatego też erytrytol jest bardzo cennym produktem spożywczym, który powinien na stałe być włączony do codziennej diety.

Erytrytol w ciąży

W ciąży wiele produktów spożywczych jest zakazanych. Do tej grupy należą nie tylko alkohole, ale także: surowe mięso i ryby, które mogą być źródłem groźnych pasożytów, niepasteryzowane mleko mogące zawierać bakterie przyczyniające się do poronienia czy nieumyte warzywa i owoce, na których powierzchni mogą znajdować się nie tylko patogeny, ale także pestycydy, które nie wpływają pozytywnie na zdrowie.

Nie ma natomiast zakazu spożywania erytrytolu w ciąży. Jest to bezpieczna substancja, która nie powoduje negatywnego wpływu ani na rozwój płodu, ani na utrzymanie ciąży. Dodatkowo, dzięki temu, że ten zamiennik cukru pomaga zredukować ryzyko rozwoju próchnicy, można uniknąć problemów z zębami.

Można spotkać się natomiast z rekomendacją, aby w ciąży ograniczyć przyjmowanie innego słodzika, tj. ksylitolu. Nie jest on niebezpieczny, ale w nadmiernej ilości może wywołać biegunkę. To z kolei może przyczynić się do rozwoju ryzyka odwodnienia organizmu, które nie wpływa korzystnie nie tylko na samopoczucie ciężarnej, ale także na przebieg ciąży.

Erytrytol jest wyjątkowym słodzikiem, który zawiera bardzo małą ilość kalorii. W związku z tym ma zerowy indeks glikemiczny i po spożyciu nie powoduje “wyrzutów” stężenia cukru we krwi. Dlatego mogą bezpiecznie go spożywać także diabetycy. Jest polecany również dla osób cierpiących na:

  • insulinooporność,
  • zaburzenia hormonalne, takie jak PCOS, czyli zespół policystycznych jajników,
  • otyłość i nadwagę,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • niektóre nowotwory złośliwe.

Dlatego jak widać, erytrytol dzięki swoim właściwościom i smakowi zdecydowanie wpisuje się w tytułowy „hit”! To nie tylko zdrowa alternatywa dla cukru, ale także wyjątkowy składnik, który można, a nawet warto wprowadzić do swojej codziennej diety w miejsce tradycyjnego cukru. W naszym cateringu dietetycznym wykorzystujemy tylko zdrowe i wysokiej jakości składniki, dlatego jeśli zdrowie i smak to dla Ciebie priorytet – wypróbuj jedną z naszych diet pudełkowych!

Dowiedz się więcej o diecie
i zdrowym trybie życia

Co warto jeść latem? Owoce i warzywa tego sezonu!

Czytaj

Łosoś – czy warto go spożywać?

Czytaj

Posmakuj zdrowia w wiosennej odsłonie, czyli jakie owoce kupować wiosną.

Czytaj

Jakie warzywa kupować wiosną?

Czytaj

Zamienniki kawy u kobiet w ciąży.

Czytaj

Sprawdź, jak rozgrzać się zimą

Czytaj