Sprawdź, jak rozgrzać się zimą
Zimą, kiedy nasz organizm domaga się ciepła, powinniśmy szczególnie pamiętać o pożywnych i rozgrzewających daniach. W końcu jak się ogrzać, kiedy nie mamy na to energii? W poniższym artykule opiszemy kilka produktów, których nie może zabraknąć w zimowej diecie.
Zimowy niezbędnik, czyli produkty zbożowe i kasze
W okresie zimowym nie możemy zapominać o produktach zbożowych, takich jak kasza jaglana, owies, jęczmień czy płatki owsiane. Warto więc uwzględnić w diecie wszelkie owsianki czy jaglanki z dodatkiem owoców, bakalii i przypraw korzennych, ponieważ stanowią pożywne, a przede wszystkim rozgrzewające i dodające energii śniadanie.
Zimą nie należy również zapominać o kaszach. Wybór jest duży – kasza gryczana, jaglana, perłowa czy pęczak. Potencjał tego składnika sprowadza się również do prostoty przyrządzania – wystarczy naprawdę niewiele, by przygotować z kaszy pyszne, rozgrzewające danie, np. zapiekankę z kaszy i warzyw, kaszotto, warzywa faszerowane kaszą czy tradycyjny krupnik z dodatkiem kaszy.
A co z warzywami?
Warzywa również doskonale rozgrzewają organizm, szczególnie warzywa korzeniowe (marchewka, buraki, pietruszka, seler), które można wykorzystać do przygotowania zupy, puree czy zapiekanek warzywnych. Zimą ciężej jest kupić świeże warzywa i owoce, a przez to codzienna dieta może stać się monotonna i może zabraknąć w niej ważnych witamin wspierających układ odpornościowy. Warto wtedy sięgać po bardziej dostępne warzywa, takie jak cebula, czosnek, por, groch czy soczewica.
Potrawy doskonałe na ogrzanie
Skoro wiemy już, jakie składniki warto jeść zimą – to co można z nich przygotować?
Przede wszystkim gęste i pożywne zupy na bazie roślin strączkowych – będą one idealne na rozgrzanie w chłodne dni.
Jeśli nie lubicie gęstych zup, może talerz gorącego rosołu Was przekona.? Nie tylko mocno rozgrzeje, ale również pomoże w walce z infekcją. Bazą do ugotowania rosołu są oczywiście pyszne warzywa korzeniowe oraz zazwyczaj mięso z kury, ale dość popularne jest także używanie wołowiny czy cielęciny z dodatkiem mięsa drobiowego w dowolnych proporcjach.
Dobra będzie również zupa z soczewicy z dodatkiem warzyw korzeniowych i przypraw. Najsmaczniejsza jest lekko pikantna, ale niezależnie od przypraw zawsze będzie pożywna i bardzo rozgrzewająca dzięki bogatej w białko soczewicy.
Odchodząc już od zup, polecamy spróbować również potrawy troszkę mniej polskiej – bo aż z teksasu! Chili con carne to tradycyjna potrawa kuchni teksańskiej. Wołowina, papryka, pomidory, czerwona fasola i przyprawy (kmin, papryka, pieprz) przyczyniają się do tego, że danie tak wyjątkowo rozgrzewa!
Nie można także zapomnieć o rozgrzewających herbatkach z ziół, np. o naparze z lipy, czarnego bzu, tymianku, rozmarynu czy żurawiny. Kluczową rolę w rozgrzewających napojach stanowią oczywiście dodatki, więc pamiętajcie, by dodać do nich trochę miodu, cytrynu lub soku z malin!
Zimą szczególnie zachęcamy do testowania nowych, rozgrzewających smaków – w końcu kto by chciał się rozgrzewać latem? W Localnym Cateringu używamy wyżej wymienionych produktów w codziennej diecie, by zawsze dostarczać naszym klientom pełnowartościowe, zdrowe i oczywiście smaczne posiłki. Dlatego, jeśli nie masz czasu na gotowanie lub nie lubisz tego robić, koniecznie spróbuj jednej z naszych diet!