Łosoś – czy warto go spożywać?
Wszyscy łososia znają, niektórzy kochają, ale czy wiecie jakie korzyści możemy czerpać ze spożywania go? Łosoś zawiera w sobie wiele bogactw różnego rodzaju – wartościowe makro- i mikroelementy, składniki odżywcze czy witaminy, dlatego warto uwzględnić go w codziennej diecie. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łososiu i jego atutach – przeczytaj nasz artykuł!
Co wiemy o łososiu?
Ta wszystkim doskonale znana ryba chowa w sobie wiele korzystnych tajemnic – łosoś stanowi bowiem bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka – w 100 gramach ryby znajdziemy aż 20 gramów białka, bez względu na rodzaj hodowli!
Co więcej, zawiera w sobie również egzogenne aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie, jak: leucyna, izoleucyna, walina i lizyna.
Niestety bądź stety – łosoś należy do ryb tłustych, jest zatem rybą bardzo kaloryczną. Wartość energetyczna łososia różni się w zależności od sposobu hodowli – sztuki pochodzące z hodowli są bardziej kaloryczne niż te pozyskiwane z naturalnych połowów.
Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą łosoś?
Łosoś w każdej formie stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, niezwykle cennych dla naszego organizmu.
Jeśli nie wiecie, kwasy te mają bardzo dobroczynny wpływ na organizm! Na przykład:
• zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju ostrego zapalenia trzustki, miażdżycy, a nawet udaru mózgu czy zawału serca,
• normalizują ciśnienie krwi,
• działają przeciwzakrzepowo,
• zmniejszają stężenie poziomu cholesterolu we krwi, co wpływa na działanie
przeciwmiażdżycowe,
• hamują chorobę wieńcową serca i choroby niedokrwienną serca,
• działają przeciwzapalnie i przeciwalergiczne przez hamowanie nadmiernej
odpowiedzi immunologicznej,
• zmniejszają tempo rozwoju cukrzycy typu 2,
• działają przeciwnowotworowo,
• wzmagają układ immunologiczny,
• zapobiegają depresji,
• zmniejszają ryzyko wystąpienia otyłości,
• mają pozytywny wpływ na skórę oraz wspomagają leczenie chorób skórnych.
Bomba witaminy D
Nie tylko kwasy omega-3 stanowią o bogactwie łososia, znajdziemy w nim także znaczne pokłady witaminy D – zjedzenie 100 g świeżej ryby w zależności od jej pochodzenia pozwoli na pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten składnik nawet od 73 do 87%!
Witamina D, oprócz udziału w procesach metabolicznych kości, bierze także udział w procesach immunologicznych, antykancerogennych czy kardioprotekcyjnych. Ale to nie wszystkie jej zalety, witamina D jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, chorób układu krążenia czy w zapobieganiu i leczeniu depresji. Co więcej, może nawet poprawić nasze samopoczucie, w końcu odpowiada za uwalnianie serotoniny i dopaminy do mózgu.
Inne bogactwa
Łosoś to również dobre źródło witamin z grupy B takich jak:
• witaminy B6, niezbędnej w syntezie hormonów i enzymów, a także w przyswajaniu magnezu
• witaminy B12, biorącej udział w produkcji czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiega występowaniu między innymi anemii złośliwej.
Co więcej, łosoś zawiera znaczne ilości selenu – w 100 g świeżej ryby znajduje się od 24 do 36 μg pierwiastka, co pokrywa nawet od 44 do 66% dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej! Selen wpływa głównie na poprawę odporności organizmu oraz chroni krwinki czerwone przed działaniem wolnych rodników.
Ponadto łosoś jest źródłem fosforu odpowiedzialnego za funkcjonowanie wszystkich komórek ustroju, produkcję energii, rozwój i funkcjonowanie kości, mięśni i układu nerwowego oraz magnezu niezbędnego do zachowania równowagi elektrolitowej, metabolizmu energetycznego, przewodnictwa nerwowego, syntezy białek, podziału komórek czy do tworzenia macierzy kostnej i mineralizacji szkieletu.
Jak widać, łosoś to prawdziwa skrzynia skarbów pełna witamin, składników odżywczych czy makro- i mikroelementów. W naszych dietach korzystamy z zalet tej smacznej ryby, aby dostarczyć Wam smaczne, zbilansowane i pełnowartościowe posiłki. A jeśli jesteś smakoszem przysmaków prosto z głębin, ale nie przepadasz za mięsem – to musisz spróbować naszej diety vege + fish!